Brak wypłaty na czas sporo kosztuje obie strony
Jeżeli pracownik otrzyma dwie wypłaty w miesiącu, bo firma spóźniła mu pensję za poprzedni okres, nie można podwójnie zastosować kosztów uzyskania przychodu i ulgi podatkowej.
Pracodawcy, który nie płaci pensji w ustalonym terminie lub wypłaca je w zaniżonej wysokości, grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Dodatkowo naraża się na roszczenia załogi dotyczące wypłaty zaległego wynagrodzenia z odsetkami za czas opóźnienia oraz ekstrapieniędzy za poniesione przez to szkody. Etatowiec może także rozwiązać umowę bez wypowiedzenia oraz skierować sprawę do sądu.
Bezlik kar
Jeżeli brak wypłaty w terminie lub niewłaściwa kwota stają się nagminne, celowe, może to być uznane za przestępstwo. Karą za nie jest grzywna, ograniczenie wolności, a nawet jej pozbawienie do 2 lat. Gdy zapadnie wyrok o wypłacie wynagrodzenia, który nie zostanie spełniony, pracodawca naraża się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta